Yakulo – automatyzacja otwierania sesji w Yakuake
2010-10-26 Dodaj komentarz
Consuetude altera natura est (Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka).
Jest kilka programów bez których nie wyobrażam sobie używania komputera. Wiele z nich działa w trybie tekstowym a więc by mieć do nich dostęp potrzebny jest emulator konsoli. Moim ulubionym jest Yakuake. Można o nim przeczytać w jakilinux oraz ubucentrum więc nie nie muszę go osobiście zachwalać.
Lubię mieć porządek w środowisku pracy. Dlatego zawsze otwierałem kilka sesji w tej samej kolejności. Na pierwszej logowałem się na konto roota, na drugiej uruchamiałem IPython… W sumie zdażało mi się dojść do kilkunastu kart (w chwili gdy piszę te słowa mam ich otwarte 15). W efekcie po starcie systemu poświęcałem na to całkiem sporo czasu.
Jako, że jestem leniwy (a lenistwo jest cnotą) postanowiłem coś z tym zrobić. W efekcie powstał skrypt yakulo automatyzujący tą pracę.
Instalacja
Skrypt działa zarówno z wersjami Yakuake przeznaczonymi dla KDE 3 oraz KDE 4.
Instalacja sprowadza się do wykonania następujących poleceń:
git clone git://github.com/kosqx/yakulo.git sudo cp yakulo/yakulo /usr/bin
Jeśli nie masz w systemie gita możesz pobrać skrypt z https://github.com/kosqx/yakulo/raw/master/yakulo i zainstalować go ręcznie.
Szybki start
Yakulo potrzebuje do pracy plików konfiguracyjnych zawierających informacje jak nazwać nowo tworzone sesje i jakie polecenia w nich uruchomić. Pliki te należy twożyć w katalogu ~/.yakulo/
Przykładowy plik ~/.yakulo/foo może mieć zawartość:
# To jest komentarz :tab Nazwa pierwszej karty uname -a ls :tab Nazwa drugiej karty echo druga karta
Teraz można już uruchomić skrypt poleceniem:
yakulo foo
Jeśli stworzy się więcej plików konfiguracyjnych (przykładowo ~/.yakulo/base, ~/.yakulo/project_a oraz ~/.yakulo/project_b)
to można załadować wszystkie zawarte w nich karty jednym poleceniem:
yakulo base project_a project_b
Podsumowanie
Teraz wyrobiłem sobie nowy nawyk. Zaraz po starcie KDE naciskam kolejno F12 (wyświetla Yakuake), y (wpisuje w konsoli literę y), PageUp (w Zsh mam to zmapowane do history-beginning-search-backward czyli wyszykiwania w historii), Enter (uruchamia polecenie). Potem czekam kilka sekund i voilà!